Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

francouzky_beran [2015/02/28 10:19]
93.91.51.254 [Vznik plemene]
francouzky_beran [2018/12/06 09:01] (aktuální)
franta [7. Péče a zdraví]
Řádek 17: Řádek 17:
  
 {{:hmotnost_fb.pdf|}} {{:hmotnost_fb.pdf|}}
 +
 +**Nepřípustné vady**
 +
 +Hmotnost nižší jak 5 kg (neklasifikován)
  
 ======2. Tvar ====== ======2. Tvar ======
Řádek 28: Řádek 32:
 Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka.Má být ladná,na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená.V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky. Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka.Má být ladná,na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená.V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky.
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -mírně vystouplé lopatky -mírně vystouplé lopatky
Řádek 40: Řádek 44:
 -mírné nebo výrazné hrboly kyčelních kostí převyšující kost křížovou -mírné nebo výrazné hrboly kyčelních kostí převyšující kost křížovou
  
-__nepřípustné vady__+**Nepřípustné vady**
  
 -silně vystouplé lopatky(výluka) -silně vystouplé lopatky(výluka)
Řádek 57: Řádek 61:
 Hrudní končetiny musejí být rovné,jejich nášlap má být tzv.“kočičí.Délka a síla hrudních končetin jsou součástí „typu“.Pánevní končetiny musejí být rovné,chodidla těsně k tělu přilehlá,s polohou rovnoběžnou k tělu,kyčle mají těsně přiléhat k trupu.Při správné poloze všech končetin by se břišní linie neměla u velké většiny plemen dotýkat podlahy. Hrudní končetiny musejí být rovné,jejich nášlap má být tzv.“kočičí.Délka a síla hrudních končetin jsou součástí „typu“.Pánevní končetiny musejí být rovné,chodidla těsně k tělu přilehlá,s polohou rovnoběžnou k tělu,kyčle mají těsně přiléhat k trupu.Při správné poloze všech končetin by se břišní linie neměla u velké většiny plemen dotýkat podlahy.
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -mírný prošlap hrudních končetin -mírný prošlap hrudních končetin
Řádek 65: Řádek 69:
 -poněkud křivé hrudní končetiny -poněkud křivé hrudní končetiny
  
- __nepřípustné vady__+**Nepřípustné vady**
  
 -silný prošlap hrudních končetin (výluka) -silný prošlap hrudních končetin (výluka)
Řádek 94: Řádek 98:
 Pírko musí být rovné,vztyčené,přilehlé k tělu ve směru páteře. Pírko musí být rovné,vztyčené,přilehlé k tělu ve směru páteře.
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -vleklé pírko -vleklé pírko
Řádek 102: Řádek 106:
 -poněkud kratší,avšak nedeformované -poněkud kratší,avšak nedeformované
  
--zčásti hehybné(drátěné),ale rovné pírko+-zčásti nehybné(drátěné),ale rovné pírko
  
 -zčásti měkké(neovladatelné),avšak rovné pírko -zčásti měkké(neovladatelné),avšak rovné pírko
Řádek 108: Řádek 112:
 -ojedinělé zbytnělé obratle(bulky) na jinak rovném pírku -ojedinělé zbytnělé obratle(bulky) na jinak rovném pírku
  
 +**Nepřípustné vady**
  
-__nepřípustné vady__ +-trvale jednostranně nesené šikmé pírko (výluka)
- +
--trvale jednostraně nesené šikmé pírko (výluka)+
  
 -velmi krátké pírko(neklasifikován) -velmi krátké pírko(neklasifikován)
  
--zhmožděné pírko s vijimkami uvedenými v připustných vadách(neklasifikován)+-zhmožděné pírko s výjimkami uvedenými v přípustných vadách(neklasifikován)
  
 -zlomené pírko-po zlomení pohyblivé a nezhojené(neklasifikován) -zlomené pírko-po zlomení pohyblivé a nezhojené(neklasifikován)
Řádek 130: Řádek 133:
 Kůže má pružně,avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka.Nemá nikde tvořit řasy,záhyby nebo převisy Kůže má pružně,avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka.Nemá nikde tvořit řasy,záhyby nebo převisy
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -volnější kůže na kterékoliv partii těla králíka -volnější kůže na kterékoliv partii těla králíka
Řádek 140: Řádek 143:
 -větší oříšek u samců velkých a středních plemen -větší oříšek u samců velkých a středních plemen
  
--u samců velkých astředních plemen nepatrný náběh na lalůček+-u samců velkých a středních plemen nepatrný náběh na lalůček
  
-__nepřípustné vady__+**Nepřípustné vady**
  
 -silně volná kůže na břiše,bocích a zadní partii(výluka) -silně volná kůže na břiše,bocích a zadní partii(výluka)
Řádek 150: Řádek 153:
 -kalhoty (výuka) -kalhoty (výuka)
  
--vyslověneně šikmý lalok (výluka)+-vysloveně šikmý lalok (výluka)
  
 - u samců všech plemen lalůček(výluka) - u samců všech plemen lalůček(výluka)
Řádek 159: Řádek 162:
 Vnější pohlavní orgány mají být výrazné a nedeformované.U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu. Vnější pohlavní orgány mají být výrazné a nedeformované.U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu.
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -mírně vleklá varlata -mírně vleklá varlata
  
--mírný rožtěp pyje sahající nejvýše do poloviny délky pyje+-mírný rozštěp pyje sahající nejvýše do poloviny délky pyje
  
- +**Nepřípustné vady**
-__nepřípustné vady__+
  
 -chybějící varle nebo varlata(výluka) -chybějící varle nebo varlata(výluka)
Řádek 176: Řádek 178:
 -dvojpohlavnost(výluka) -dvojpohlavnost(výluka)
  
--rožtěp pyje,sahající přes polovinu délky pyje (výluka)+-rozštěp pyje,sahající přes polovinu délky pyje (výluka)
  
 -deformace vnějších pohlavních orgánů samic (výluka) -deformace vnějších pohlavních orgánů samic (výluka)
Řádek 186: Řádek 188:
 Tělo je zavalité,široké a masivní i v hrudní partii.Krk je krátký,silný,nezřetelný.Končetiny jsou krátké a silné.Hlava je krátká,s širokým čelem i nosní partií,výrazně klabonosá.Oči jsou výrazné,mírně vystouplé.Uši tvoří u kořene výrazné hrboly,známé korunky.Po obouch stranách hlavy jsou uši podkovitě zavěšeny,přiléhají k hlavě a jejich otvory jsou k ní obraceny.Jsou bez veškerých záhybů,masité,dobře osrstěné na koncích pěkně zaoblené.Rozpětí uší měřené přes hlavu činí 40-45 cm.Pohyb těla nemá být plazivý. Tělo je zavalité,široké a masivní i v hrudní partii.Krk je krátký,silný,nezřetelný.Končetiny jsou krátké a silné.Hlava je krátká,s širokým čelem i nosní partií,výrazně klabonosá.Oči jsou výrazné,mírně vystouplé.Uši tvoří u kořene výrazné hrboly,známé korunky.Po obouch stranách hlavy jsou uši podkovitě zavěšeny,přiléhají k hlavě a jejich otvory jsou k ní obraceny.Jsou bez veškerých záhybů,masité,dobře osrstěné na koncích pěkně zaoblené.Rozpětí uší měřené přes hlavu činí 40-45 cm.Pohyb těla nemá být plazivý.
  
 +
 +**Přípustné vady**
 +
 +**Nepřípustné vady**
 ======4. Srst ====== ======4. Srst ======
  
 Srst je hustá v podsadě,pružná, se stejnoměrně rozmístěnými pesíky.Délka krycího chlupu je 3,5-4 cm Srst je hustá v podsadě,pružná, se stejnoměrně rozmístěnými pesíky.Délka krycího chlupu je 3,5-4 cm
 +
 +**Přípustné vady**
 +
 +**Nepřípustné vady**
  
 ======5. Barva krycího chlupu( u strakáčů kresba) ====== ======5. Barva krycího chlupu( u strakáčů kresba) ======
Řádek 216: Řádek 226:
 ===== Kresba strakáčů: ===== ===== Kresba strakáčů: =====
  
-Je předepsaná plášťová kresba.Hlava je včetně uší a korunek převážně zbarvená.Nos,celá nosní partie a uši jsou také zcela zbarveny.Uprostřed čela má být zřetelná bílá lysinka nebo alespoň malá,bílá skvrnka. Skráňová obruba i spodní pysk mohou být zbarveny bíle. Pigmentování spodního pysku ale není vadou.Kresba těla pokrývá hřbet počínaje zátylkem a končí koncem pírka.Boky jsou také zbarveny.Prsa a hrudní končetiny mohou být zcela bílé,zcela bílé jsou také pánevní končetiny a břicho.Vadou nejsou případné skvrny na pánevních končetinách a břichu.Předností je oboustranně symetrická kresba těla.+Je předepsaná plášťová kresba.Hlava je včetně uší a korunek převážně zbarvená.Nos,celá nosní partie a uši jsou také zcela zbarveny.Uprostřed čela má být zřetelná bílá lysinka nebo alespoň malá,bílá skvrnka. Skráňová obruba i spodní pysk mohou být zbarveny bíle. Pigmentovaní spodního pysku ale není vadou.Kresba těla pokrývá hřbet počínaje zátylkem a končí koncem pírka.Boky jsou také zbarveny.Prsa a hrudní končetiny mohou být zcela bílé,zcela bílé jsou také pánevní končetiny a břicho.Vadou nejsou případné skvrny na pánevních končetinách a břichu.Předností je oboustranně symetrická kresba těla. 
 + 
 +**Přípustné vady** 
 + 
 +**Nepřípustné vady**
  
  
 ======6. Barva podsady,mezibarva ( u strakáčů barva) ====== ======6. Barva podsady,mezibarva ( u strakáčů barva) ======
  
-U celobarevných,albínů a leucínů jsou požadavky 6 pozice shodné s požadavky na výchozí plemena stejné pozice. U strakáčů posuzujeme intenzitu barvy krycího chlupu,ale také barvu podsady dle požadavků na barevné rázy výchozích plemen.Drápy jsou u všech barevných rázů strakačů bílé.+U celobarevných,albínů a leucínů jsou požadavky 6 pozice shodné s požadavky na výchozí plemena stejné pozice. U strakáčů posuzujeme intenzitu barvy krycího chlupu,ale také barvu podsady dle požadavků na barevné rázy výchozích plemen.Drápy jsou u všech barevných rázů strakáčů bílé.
  
-====== 7. Péče a zdraví ======+**Přípustné vady** 
 + 
 +**Nepřípustné vady** 
 + 
 +====== 7.Péče a zdraví ======
  
 K péči chovatele o zvíře patří především čistota zvířete a pak příprava na výstavu. K péči chovatele o zvíře patří především čistota zvířete a pak příprava na výstavu.
  
-Uši musejí být řádně vyčištěné,prosté ušního mazu.Do této pozice patří teké znečištění spodků končetin(nášlapové plochy).Rovněž musejí být vyčištěny pohlavní koutky a vykartačovaná srst.Drápy králíka musejí být zkráceny tak,aby nepřesahohaly srst,ale aby nedocházelo ke zranění.Drápy musejí být řádně očištěny bez jalkéhokoliv nánosu trusu.Nedostatky v péči musí posuzovatel zaznamenat do pozice 7“Péče a zdraví. Tyto nedostatky mají vliv na bodové ohodnocení. Pokud je na zvířeti zřejmá celková nedostatečná péče chovatele,nebude takové zvíře posuzováno a na oceňovací lístek se napíše výrok „neklasifikován“ s poznámkou „zvíře pro výstavu zcela nepřipraveno“. Znečištení srsti králíka od moči,prachu nebo z výběhu se trestá v páté respk.šesté pozici podle bodovací stupnice daného plemene. K péči chovatele náleží i čitelné tetování.jak o tom hovoří registrační řád.V době výstavy musí být tetovaní čitelné bez stop po tetovací barvě.Pokud je tetování zcela nečitelné,zůstane králík neklasifikován s poznámkou „nečitelné tetování“ a pokud je králík jinak v pořádku,připíše se na oceňovací lístek i doložka „po opravě tetování chovu schopen“.Drobné závady v tetování,např.převrácená čísla záměna uší a pod. se zaznamenají do pozice 7“Péče a zdraví“.V případě že nelze z tetování identifikovat jedince případně jeho stáří,zvíře je neklasifikováno.Zjistí-li posuzovatel,že totování zcela zjevně neodpovídá stáři králíka,daného jedince neklasifikuje.Každá výše uvedená odchylka od požadavků v oblasti péče,resp. v přípravě králíka na výstavu se trestá srážkou 0,5 bodu.+Uši musejí být řádně vyčištěné,prosté ušního mazu.Do této pozice patří také znečištění spodků končetin(nášlapové plochy).Rovněž musejí být vyčištěny pohlavní koutky a vykartáčovaná srst.Drápy králíka musejí být zkráceny tak,aby nepřesahovaly srst,ale aby nedocházelo ke zranění.Drápy musejí být řádně očištěny bez jakéhokoliv nánosu trusu.Nedostatky v péči musí posuzovatel zaznamenat do pozice 7“Péče a zdraví. Tyto nedostatky mají vliv na bodové ohodnocení. Pokud je na zvířeti zřejmá celková nedostatečná péče chovatele,nebude takové zvíře posuzováno a na oceňovací lístek se napíše výrok „neklasifikován“ s poznámkou „zvíře pro výstavu zcela nepřipraveno“. Znečištění srsti králíka od moči,prachu nebo z výběhu se trestá v páté resp. šesté pozici podle bodovací stupnice daného plemene. K péči chovatele náleží i čitelné tetování.jak o tom hovoří registrační řád.V době výstavy musí být tetovaní čitelné bez stop po tetovací barvě.Pokud je tetování zcela nečitelné,zůstane králík neklasifikován s poznámkou „nečitelné tetování“ a pokud je králík jinak v pořádku,připíše se na oceňovací lístek i doložka „po opravě tetování chovu schopen“.Drobné závady v tetování,např.převrácená čísla záměna uší a pod. se zaznamenají do pozice 7“Péče a zdraví“.V případě že nelze z tetování identifikovat jedince případně jeho stáří,zvíře je neklasifikováno.Zjistí-li posuzovatel,že tetování zcela zjevně neodpovídá stáři králíka,daného jedince neklasifikuje.Každá výše uvedená odchylka od požadavků v oblasti péče,resp. v přípravě králíka na výstavu se trestá srážkou 0,5 bodu.
  
-Zjevné příznaky nemocí musí posuzovatel konstatovat a zaznamenat do příslušné rubriky oceňovacího lístku.Zvýšenou pozornost musí věnovat chorobám přenosným(nakkažlivým) a chorobám dědičným.Přesnou diagnozu nelze však po posuzovateli požadovat, to přísluší jen veterinárnímu lékaři.+Zjevné příznaky nemocí musí posuzovatel konstatovat a zaznamenat do příslušné rubriky oceňovacího lístku.Zvýšenou pozornost musí věnovat chorobám přenosným(nakažlivým) a chorobám dědičným.Přesnou diagnozu nelze však po posuzovateli požadovat, to přísluší jen veterinárnímu lékaři.
  
 Všeobecně platí pro posuzovatele Všeobecně platí pro posuzovatele
Řádek 241: Řádek 259:
 -cizopasníci vnější i vnitřní “neklasifikován“ zvíře ihned odstranit z výstavy -cizopasníci vnější i vnitřní “neklasifikován“ zvíře ihned odstranit z výstavy
  
--infekční rýma nebo podezření na rýmu:neklasifikovánzvíře ihned odstarnit z výstavy+-infekční rýma nebo podezření na rýmu: neklasifikován zvíře ihned odstranit z výstavy
  
 -nadmutí:„neklasifikován“ po event.vyléčení chovu schopen -nadmutí:„neklasifikován“ po event.vyléčení chovu schopen
Řádek 287: Řádek 305:
 -zhojená poranění kdekoliv na těle(mimo pírko)která zhoršují celkový dojem zvířete„neklasifikován“ -zhojená poranění kdekoliv na těle(mimo pírko)která zhoršují celkový dojem zvířete„neklasifikován“
  
-Při všech ostatních příznacích chorob,platí výrok „neklasifikován“ s uvedením příznaků +Při všech ostatních příznacích chorob,platí výrok „neklasifikován“ s uvedením příznaků.
- +
  
 ===== Zdroj ===== ===== Zdroj =====
francouzky_beran.1425115184.txt.gz · Poslední úprava: 2015/02/28 10:19 autor: 93.91.51.254
 
Kromě míst, kde je explicitně uvedeno jinak, je obsah této wiki licencován pod následující licencí: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki