Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

dalmatinsky_strakac [2015/02/12 17:45]
franta [Střední rexi]
dalmatinsky_strakac [2018/12/06 08:59] (aktuální)
franta [DSRex]
Řádek 46: Řádek 46:
  
 {{:dsrex_mesicni_prirustky.odt|}} {{:dsrex_mesicni_prirustky.odt|}}
 +
 +**Nepřípustné vady**
 +
 +Hmotnost nižší než 3,00 kg a vyšší než 4,50 kg (neklasifikován)
  
 ====== Tvar ====== ====== Tvar ======
Řádek 57: Řádek 61:
 Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka.Má být ladná,na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená.V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky. Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka.Má být ladná,na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená.V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky.
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -mírně vystouplé lopatky -mírně vystouplé lopatky
Řádek 69: Řádek 73:
 -mírné nebo výrazné hrboly kyčelních kostí převyšující kost křížovou -mírné nebo výrazné hrboly kyčelních kostí převyšující kost křížovou
  
-__nepřípustné vady__+**Nepřípustné vady**
  
 -silně vystouplé lopatky(výluka) -silně vystouplé lopatky(výluka)
Řádek 86: Řádek 90:
 Hrudní končetiny musejí být rovné,jejich nášlap má být tzv.“kočičí.Délka a síla hrudních končetin jsou součástí „typu“.Pánevní končetiny musejí být rovné,chodidla těsně k tělu přilehlá,s polohou rovnoběžnou k tělu,kyčle mají těsně přiléhat k trupu.Při správné poloze všech končetin by se břišní linie neměla u velké většiny plemen dotýkat podlahy. Hrudní končetiny musejí být rovné,jejich nášlap má být tzv.“kočičí.Délka a síla hrudních končetin jsou součástí „typu“.Pánevní končetiny musejí být rovné,chodidla těsně k tělu přilehlá,s polohou rovnoběžnou k tělu,kyčle mají těsně přiléhat k trupu.Při správné poloze všech končetin by se břišní linie neměla u velké většiny plemen dotýkat podlahy.
  
- __přípustné vady__+ **Přípustné vady**
  
 -mírný prošlap hrudních končetin -mírný prošlap hrudních končetin
Řádek 94: Řádek 98:
 -poněkud křivé hrudní končetiny -poněkud křivé hrudní končetiny
  
-__ +**Nepřípustné vady**
-nepřípustné vady__+
  
 -silný prošlap hrudních končetin (výluka) -silný prošlap hrudních končetin (výluka)
Řádek 123: Řádek 126:
 Pírko musí být rovné,vztyčené,přilehlé k tělu ve směru páteře. Pírko musí být rovné,vztyčené,přilehlé k tělu ve směru páteře.
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -vleklé pírko -vleklé pírko
Řádek 131: Řádek 134:
 -poněkud kratší,avšak nedeformované -poněkud kratší,avšak nedeformované
  
--zčásti hehybné(drátěné),ale rovné pírko+-zčásti nehybné(drátěné),ale rovné pírko
  
 -zčásti měkké(neovladatelné),avšak rovné pírko -zčásti měkké(neovladatelné),avšak rovné pírko
Řádek 137: Řádek 140:
 -ojedinělé zbytnělé obratle(bulky) na jinak rovném pírku -ojedinělé zbytnělé obratle(bulky) na jinak rovném pírku
  
-__nepřípustné vady__+**Nepřípustné vady**
  
--trvale jednostraně nesené šikmé pírko (výluka)+-trvale jednostranně nesené šikmé pírko (výluka)
  
 -velmi krátké pírko(neklasifikován) -velmi krátké pírko(neklasifikován)
  
--zhmožděné pírko s vijimkami uvedenými v připustných vadách(neklasifikován)+-zhmožděné pírko s výjimkami uvedenými v přípustných vadách(neklasifikován)
  
 -zlomené pírko-po zlomení pohyblivé a nezhojené(neklasifikován) -zlomené pírko-po zlomení pohyblivé a nezhojené(neklasifikován)
Řádek 158: Řádek 161:
 Kůže má pružně,avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka.Nemá nikde tvořit řasy,záhyby nebo převisy Kůže má pružně,avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka.Nemá nikde tvořit řasy,záhyby nebo převisy
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -volnější kůže na kterékoliv partii těla králíka -volnější kůže na kterékoliv partii těla králíka
Řádek 168: Řádek 171:
 -větší oříšek u samců velkých a středních plemen -větší oříšek u samců velkých a středních plemen
  
--u samců velkých astředních plemen nepatrný náběh na lalůček+-u samců velkých a středních plemen nepatrný náběh na lalůček
  
-__nepřípustné vady__+**Nepřípustné vady**
  
 -silně volná kůže na břiše,bocích a zadní partii(výluka) -silně volná kůže na břiše,bocích a zadní partii(výluka)
Řádek 178: Řádek 181:
 -kalhoty (výuka) -kalhoty (výuka)
  
--vyslověneně šikmý lalok (výluka)+-vysloveně šikmý lalok (výluka)
  
 - u samců všech plemen lalůček(výluka) - u samců všech plemen lalůček(výluka)
Řádek 187: Řádek 190:
 Vnější pohlavní orgány mají být výrazné a nedeformované.U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu. Vnější pohlavní orgány mají být výrazné a nedeformované.U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu.
  
-__přípustné vady__+**Přípustné vady**
  
 -mírně vleklá varlata -mírně vleklá varlata
  
--mírný rožtěp pyje sahající nejvýše do poloviny délky pyje+-mírný rozštěp pyje sahající nejvýše do poloviny délky pyje
  
- +**Nepřípustné vady**
-__nepřípustné vady__+
  
 -chybějící varle nebo varlata(výluka) -chybějící varle nebo varlata(výluka)
Řádek 204: Řádek 206:
 -dvojpohlavnost(výluka) -dvojpohlavnost(výluka)
  
--rožtěp pyje,sahající přes polovinu délky pyje (výluka)+-rozštěp pyje,sahající přes polovinu délky pyje (výluka)
  
 -deformace vnějších pohlavních orgánů samic (výluka) -deformace vnějších pohlavních orgánů samic (výluka)
Řádek 221: Řádek 223:
 Rexovitá srst je mimořádně hustá a pružná.Její poloha vzhledem ke kůži je kolmá,nikoliv šikmá jako u králíků s normální srstí.Ideální délka je 17-22 mm.Pevné,pružné,ale nikoliv hrubé pesíky mohou podsadu převyšovat o 1 mm,nesmějí být zvlněné nebo zkadeřené.Určitým měřítkem kvality srsti je oblast zátylkového klínu,kde má být srst rovná,bez zvlnění.  Rexovitá srst je mimořádně hustá a pružná.Její poloha vzhledem ke kůži je kolmá,nikoliv šikmá jako u králíků s normální srstí.Ideální délka je 17-22 mm.Pevné,pružné,ale nikoliv hrubé pesíky mohou podsadu převyšovat o 1 mm,nesmějí být zvlněné nebo zkadeřené.Určitým měřítkem kvality srsti je oblast zátylkového klínu,kde má být srst rovná,bez zvlnění. 
  
-====== Barva krycího chlupu,stejnoměrnost,kresba ======+**Přípustné vady** 
 + 
 +**Nepřípustné vady** 
 + 
 +====== 5.Barva krycího chlupu,stejnoměrnost,kresba ====== 
 + 
 +**Přípustné vady** 
 + 
 +**Nepřípustné vady**
  
 ===== ČiRex ===== ===== ČiRex =====
  
-Krycí barva u ČiRex se na rozdíl od činčil  s normální srstí jeví jako černý závoj.Barva krycího chlupu se závojem má být stejnoměrně rozložená po celém povrchu těla,jinak platí kriteria jako u Čv+Krycí barva u ČiRex se na rozdíl od činčil  s normální srstí jeví jako černý závoj.Barva krycího chlupu se závojem má být stejnoměrně rozložená po celém povrchu těla,jinak platí kriteria jako u Čv
 + 
 +**Přípustné vady** 
 + 
 +**Nepřípustné vady**
  
 ===== ČimRex ===== ===== ČimRex =====
 Barva krycího chlupu je po celém těle stejnoměrně šedomodrá,středního odstínu. V zátylku je malý šedomodrý klín.Divoké znaky jsou  světle šedé až bílé.Oči jsou šedomodré,nahnědlý nádech není vadou.Drápy jsou rohovité. Barva krycího chlupu je po celém těle stejnoměrně šedomodrá,středního odstínu. V zátylku je malý šedomodrý klín.Divoké znaky jsou  světle šedé až bílé.Oči jsou šedomodré,nahnědlý nádech není vadou.Drápy jsou rohovité.
 +
 +**Přípustné vady**
 +
 +**Nepřípustné vady**
  
 ===== OrRex ===== ===== OrRex =====
  
 Jako pro Bu s tím,že kratší chlup připomíná barvu poněkud intenzivnější-je svítivě oranžová středního odstínu,lesk je předností.Divoké znaky jsou zřetelné,oční kroužky jsou co nejužší a mají krémovou barvu. Jako pro Bu s tím,že kratší chlup připomíná barvu poněkud intenzivnější-je svítivě oranžová středního odstínu,lesk je předností.Divoké znaky jsou zřetelné,oční kroužky jsou co nejužší a mají krémovou barvu.
 +
 +**Přípustné vady**
 +
 +**Nepřípustné vady**
  
  
Řádek 256: Řádek 278:
 ===== DSRex ===== ===== DSRex =====
  
-Kresba má co nejvíce připomínat kresbu dalmatinského psa.To znamená,že skvrny musí být nepravidelně rozloženy po celém těle,včetně hlavy,břicha,prsou a končetin. Na uších smí převládat barva kresby, i zde však musí být zřetelný bílý základ.Na uších je povoleno silné promísení kresby s bílími chloupky.Skvrny na těle mají být okrouhlé v průměru 2-4 cm velké.Skvrny jsou zcela samostatné,nemají se vzájemně dotýkat.+Kresba má co nejvíce připomínat kresbu dalmatinského psa.To znamená,že skvrny musí být nepravidelně rozloženy po celém těle,včetně hlavy,břicha,prsou a končetin. Na uších smí převládat barva kresby, i zde však musí být zřetelný bílý základ.Na uších je povoleno silné promísení kresby s bílými chloupky.Skvrny na těle mají být okrouhlé v průměru 2-4 cm velké.Skvrny jsou zcela samostatné,nemají se vzájemně dotýkat. 
 + 
 +**Přípustné vady** 
 + 
 +**Nepřípustné vady** 
 + 
 +====== 7.Péče a zdraví ====== 
 + 
 +K péči chovatele o zvíře patří především čistota zvířete a pak příprava na výstavu. 
 + 
 +Uši musejí být řádně vyčištěné,prosté ušního mazu.Do této pozice patří také znečištění spodků končetin(nášlapové plochy).Rovněž musejí být vyčištěny pohlavní koutky a vykartáčovaná srst.Drápy králíka musejí být zkráceny tak,aby nepřesahovaly srst,ale aby nedocházelo ke zranění.Drápy musejí být řádně očištěny bez jakéhokoliv nánosu trusu.Nedostatky v péči musí posuzovatel zaznamenat do pozice 7“Péče a zdraví. Tyto nedostatky mají vliv na bodové ohodnocení. Pokud je na zvířeti zřejmá celková nedostatečná péče chovatele,nebude takové zvíře posuzováno a na oceňovací lístek se napíše výrok „neklasifikován“ s poznámkou „zvíře pro výstavu zcela nepřipraveno“. Znečištění srsti králíka od moči,prachu nebo z výběhu se trestá v páté resp. šesté pozici podle bodovací stupnice daného plemene. K péči chovatele náleží i čitelné tetování.jak o tom hovoří registrační řád.V době výstavy musí být tetovaní čitelné bez stop po tetovací barvě.Pokud je tetování zcela nečitelné,zůstane králík neklasifikován s poznámkou „nečitelné tetování“ a pokud je králík jinak v pořádku,připíše se na oceňovací lístek i doložka „po opravě tetování chovu schopen“.Drobné závady v tetování,např.převrácená čísla záměna uší a pod. se zaznamenají do pozice 7“Péče a zdraví“.V případě že nelze z tetování identifikovat jedince případně jeho stáří,zvíře je neklasifikováno.Zjistí-li posuzovatel,že tetování zcela zjevně neodpovídá stáři králíka,daného jedince neklasifikuje.Každá výše uvedená odchylka od požadavků v oblasti péče,resp. v přípravě králíka na výstavu se trestá srážkou 0,5 bodu. 
 + 
 +Zjevné příznaky nemocí musí posuzovatel konstatovat a zaznamenat do příslušné rubriky oceňovacího lístku.Zvýšenou pozornost musí věnovat chorobám přenosným(nakažlivým) a chorobám dědičným.Přesnou diagnozu nelze však po posuzovateli požadovat, to přísluší jen veterinárnímu lékaři. 
 + 
 +Všeobecně platí pro posuzovatele 
 + 
 +-mírně slzící oko poznamenat do oceňovacího lístku a zvíře klasifikovat 
 + 
 +-silně slzící oko nebo oči“neklasifikován“,po event.vyléčení chovu schopen, 
 + 
 +-ušní svrab:“neklasifikován“ po vyléčení chovu schopen,zvíře ihned odstranit z výstavy 
 + 
 +-cizopasníci vnější i vnitřní “neklasifikován“ zvíře ihned odstranit z výstavy 
 + 
 +-infekční rýma nebo podezření na rýmu: neklasifikován zvíře ihned odstranit z výstavy 
 + 
 +-nadmutí:„neklasifikován“ po event.vyléčení chovu schopen 
 + 
 +-padoucnice: „výluka“ 
 + 
 +-poruchy neurologické(ochrnutí,třesavka apod.) „výluka“ 
 + 
 +-rybí oko „výluka“ 
 + 
 +-oční zákal „výluka“ 
 + 
 +-chorobně vypouklé oko „výluka“ 
 + 
 +-vpadlé oko: „výuka“ 
 + 
 +-výrůstky na očích: „výluka“ 
 + 
 +-tzv.třetí víčko:„výluka“ 
 + 
 +-jiné deformace očí:„výluka“ 
 + 
 +-zduřelé pohlaví(event.syfilis):„neklasifikován“ po event.vyléčení chovu schopen. 
 + 
 +-otevřené rány všeho druhu:„neklasifikován“ po event.vyléčení chovu schopen. 
 + 
 +-deformace kostry:„výluka“ 
 + 
 +-přerůstání zubů:„Výluka“ 
 + 
 +-hnisavé nádory,pokud nejsou příznakem myxomatózy:„neklasifikován“ po event.vyléčení chovu schopen. 
 + 
 +-zjevné příznaky myxomatózy:„výluka“zvíře odstranit z výstavy 
 + 
 +-katar horních cest dýchacích:„neklasifikován“ po event.vyléčení chovu schopen 
 + 
 +-otlaky,tj.menší holá místa na chodidlech hrudních a pánevních končetin,pokud nejsou otevřené:poznamenat na oceňovací lístek a zvíře klasifikovat bez nároku na udělení cen. 
 + 
 +-otlaky otevřené:„výluka“ 
 + 
 +-slepota„výluka“ 
 + 
 +-kýla:„neklasifikován“ 
 + 
 +-zhojená poranění kdekoliv na těle(mimo pírko)která zhoršují celkový dojem zvířete„neklasifikován“ 
 + 
 +Při všech ostatních příznacích chorob,platí výrok „neklasifikován“ s uvedením příznaků. 
  
  
dalmatinsky_strakac.1423759555.txt.gz · Poslední úprava: 2015/02/12 17:45 autor: franta
 
Kromě míst, kde je explicitně uvedeno jinak, je obsah této wiki licencován pod následující licencí: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki