Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

cesky_strakac_cs [2015/11/26 05:55]
franta [Zdroj]
cesky_strakac_cs [2018/12/06 09:12] (aktuální)
franta [7.Péče a zdraví]
Řádek 95: Řádek 95:
  
 {{:hmotnostni_prirustky_cs.xls|}} {{:hmotnostni_prirustky_cs.xls|}}
 +
 +**Nepřípustné vady**
 +
 +Hmotnost nižší než 3,00kg a vyšší než 4,00 (neklasifikován)
  
 ===== 2. Tvar ===== ===== 2. Tvar =====
Řádek 104: Řádek 108:
 Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka. Má být ladná, na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená. V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky.  Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka. Má být ladná, na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená. V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky. 
  
-přípustné vady +**Přípustné vady**
  
 -mírně vystouplé lopatky  -mírně vystouplé lopatky 
Řádek 116: Řádek 120:
 -mírné nebo výrazné hrboly kyčelních kostí převyšující kost křížovou  -mírné nebo výrazné hrboly kyčelních kostí převyšující kost křížovou 
  
-nepřípustné vady +**Nepřípustné vady**
  
 -silně vystouplé lopatky(výluka)  -silně vystouplé lopatky(výluka) 
Řádek 132: Řádek 136:
 Hrudní končetiny musejí být rovné, jejich nášlap má být tzv.“kočičí. Délka a síla hrudních končetin jsou součástí „typu“ . Pánevní končetiny musejí být rovné, chodidla těsně k tělu přilehlá, s polohou rovnoběžnou k tělu, kyčle mají těsně přiléhat k trupu. Při správné poloze všech končetin by se břišní linie neměla u velké většiny plemen dotýkat podlahy.  Hrudní končetiny musejí být rovné, jejich nášlap má být tzv.“kočičí. Délka a síla hrudních končetin jsou součástí „typu“ . Pánevní končetiny musejí být rovné, chodidla těsně k tělu přilehlá, s polohou rovnoběžnou k tělu, kyčle mají těsně přiléhat k trupu. Při správné poloze všech končetin by se břišní linie neměla u velké většiny plemen dotýkat podlahy. 
  
- přípustné vady +**Přípustné vady** 
  
 -mírný prošlap hrudních končetin  -mírný prošlap hrudních končetin 
Řádek 140: Řádek 144:
 -poněkud křivé hrudní končetiny  -poněkud křivé hrudní končetiny 
  
-nepřípustné vady + **Nepřípustné vady**
  
 -silný prošlap hrudních končetin (výluka)  -silný prošlap hrudních končetin (výluka) 
Řádek 168: Řádek 172:
 Pírko musí být rovné, vztyčené, přilehlé k tělu ve směru páteře.  Pírko musí být rovné, vztyčené, přilehlé k tělu ve směru páteře. 
  
-přípustné vady + **Přípustné vady**
  
 -vleklé pírko  -vleklé pírko 
Řádek 182: Řádek 186:
 -ojedinělé zbytnělé obratle(bulky) na jinak rovném pírku  -ojedinělé zbytnělé obratle(bulky) na jinak rovném pírku 
  
-nepřípustné vady +**Nepřípustné vady**
  
 -trvale jednostranně nesené šikmé pírko (výluka)  -trvale jednostranně nesené šikmé pírko (výluka) 
Řádek 202: Řádek 206:
 Kůže má pružně, avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka. Nemá nikde tvořit řasy, záhyby nebo převisy  Kůže má pružně, avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka. Nemá nikde tvořit řasy, záhyby nebo převisy 
  
-přípustné vady + **Přípustné vady**
  
 -volnější kůže na kterékoliv partii těla králíka  -volnější kůže na kterékoliv partii těla králíka 
Řádek 214: Řádek 218:
 -u samců velkých a středních plemen nepatrný náběh na lalůček  -u samců velkých a středních plemen nepatrný náběh na lalůček 
  
-nepřípustné vady +**Nepřípustné vady**
  
 -silně volná kůže na břiše, bocích a zadní partii(výluka)  -silně volná kůže na břiše, bocích a zadní partii(výluka) 
Řádek 230: Řádek 234:
 Vnější pohlavní orgány mají být výrazné a nedeformované. U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu.  Vnější pohlavní orgány mají být výrazné a nedeformované. U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu. 
  
-přípustné vady + **Přípustné vady**
  
 -mírně vleklá varlata  -mírně vleklá varlata 
Řádek 236: Řádek 240:
 -mírný rozštěp pyje sahající nejvýše do poloviny délky pyje  -mírný rozštěp pyje sahající nejvýše do poloviny délky pyje 
  
-nepřípustné vady +**Nepřípustné vady**
  
 -chybějící varle nebo varlata(výluka)  -chybějící varle nebo varlata(výluka) 
Řádek 340: Řádek 344:
 Kresba ostatního těla se skládá z úhoře, boční kresby a zbarvení povrchu pírka. Kresba ostatního těla se skládá z úhoře, boční kresby a zbarvení povrchu pírka.
 Motýlek se skládá ze dvou skvrn rozložených po obouch stranách nozder, zasahující obrubu spodního pysku a nazývají se křídla. Uprostřed nosu se spojují a tvoří zaokrouhlený výběžek zvaný trn. Oční kroužky jsou stejnoměrné, dobře uzavřené, asi 1 cm široké. Skráňové skvrny jsou situovány pod očními kroužky a nesmějí s nimi splývat. Nesmějí být rovněž spojeny s motýlkem a jsou asi 1 cm2 velké. Kruhovému tvaru skráňových skvrn dáváme přednost. Uši jsou zcela zbarvené a mají být u kořene ostře ohraničeny od bílého základu na čele. Úhoř tvoří asi 1,5-2 cm široký barevný pruh, táhnoucí se souvisle od zátylku ke kořeni pírka  po celém hřbetě.. Vrchní část pírka je rovněž zbarvena. Boční kresba se skládá z jemných barevných skvrn po obouch stranách zadní partie těla. Skvrny mají být symetricky rozložené, nemají se vzájemně dotýkat a nemají se rovněž dotýkat úhoře. Ideálně by mělo být na každé straně 3-5 skvrn. Motýlek se skládá ze dvou skvrn rozložených po obouch stranách nozder, zasahující obrubu spodního pysku a nazývají se křídla. Uprostřed nosu se spojují a tvoří zaokrouhlený výběžek zvaný trn. Oční kroužky jsou stejnoměrné, dobře uzavřené, asi 1 cm široké. Skráňové skvrny jsou situovány pod očními kroužky a nesmějí s nimi splývat. Nesmějí být rovněž spojeny s motýlkem a jsou asi 1 cm2 velké. Kruhovému tvaru skráňových skvrn dáváme přednost. Uši jsou zcela zbarvené a mají být u kořene ostře ohraničeny od bílého základu na čele. Úhoř tvoří asi 1,5-2 cm široký barevný pruh, táhnoucí se souvisle od zátylku ke kořeni pírka  po celém hřbetě.. Vrchní část pírka je rovněž zbarvena. Boční kresba se skládá z jemných barevných skvrn po obouch stranách zadní partie těla. Skvrny mají být symetricky rozložené, nemají se vzájemně dotýkat a nemají se rovněž dotýkat úhoře. Ideálně by mělo být na každé straně 3-5 skvrn.
 +
 +**Přípustné vady**
 +
 +**Nepřípustné vady**
  
 ===== 6. Barva bílého základu,barva kresby ===== ===== 6. Barva bílého základu,barva kresby =====
Řádek 362: Řádek 370:
 **ČSželv** - Barva odpovídá madagaskarovému zbarvení,avšak na místě černých chloupků jsou modré chloupky bez bílých.Oči jsou tmavěji šedomodré, vousy pigmentované, drápy bílé. **ČSželv** - Barva odpovídá madagaskarovému zbarvení,avšak na místě černých chloupků jsou modré chloupky bez bílých.Oči jsou tmavěji šedomodré, vousy pigmentované, drápy bílé.
  
-**ČSčž** - všechny kresebné znaky musejí být dvoubarevné, tj. musejí být složeny z barvy černé a žluté. Vyjimkou jsou skráňové skvrny,které mohou být jednobarevné. Kresebná barva je lesklá, sytě černá a žlutá s oranžovým nádechem. Žádná z těchto barev nemá odsahovat bílé nebo jinobarevné chloupky.Oči jsou hnědé, vousy pigmentované,drápy bílé.+**ČSčž** - všechny kresebné znaky musejí být dvoubarevné, tj. musejí být složeny z barvy černé a žluté. Výjimkou jsou skráňové skvrny,které mohou být jednobarevné. Kresebná barva je lesklá, sytě černá a žlutá s oranžovým nádechem. Žádná z těchto barev nemá obsahovat bílé nebo jinobarevné chloupky.Oči jsou hnědé, vousy pigmentované,drápy bílé.
  
-**ČSmž** - všechny kresebné znaky musejí být dvoubarevné, tj. musejí být složeny z barvy modré a žluté. Vyjimkou jsou skráňové skvrny,které mohou být jednobarevné. Kresebná barva je lesklá, sytě modrá a žlutá s oranžovým nádechem. Žádná z těchto barev nemá odsahovat bílé nebo jinobarevné chloupky.Oči jsou hnědé, vousy pigmentované,drápy bílé.+**ČSmž** - všechny kresebné znaky musejí být dvoubarevné, tj. musejí být složeny z barvy modré a žluté. Výjimkou jsou skráňové skvrny,které mohou být jednobarevné. Kresebná barva je lesklá, sytě modrá a žlutá s oranžovým nádechem. Žádná z těchto barev nemá obsahovat bílé nebo jinobarevné chloupky.Oči jsou hnědé, vousy pigmentované,drápy bílé.
  
-**ČSči** - Barva odpovídá činčilovému zbarvení jako u Čm.Vousy pigmentované,drápy bílé.+**ČSči** - Barva odpovídá činčilovému zbarvení jako u Čm. Vousy pigmentované,drápy bílé. 
 + 
 +**Přípustné vady** 
 + 
 +**Nepřípustné vady**
 ===== 7.Péče a zdraví ===== ===== 7.Péče a zdraví =====
  
 K péči chovatele o zvíře patří především čistota zvířete a pak příprava na výstavu.  K péči chovatele o zvíře patří především čistota zvířete a pak příprava na výstavu. 
  
-Uši musejí být řádně vyčištěné,prosté ušního mazu.Do této pozice patří tenké znečištění spodků končetin(nášlapové plochy).Rovněž musejí být vyčištěny pohlavní koutky a vykartáčovaná srst.Drápy králíka musejí být zkráceny tak,aby nepřesahovaly srst,ale aby nedocházelo ke zranění.Drápy musejí být řádně očištěny bez jakéhokoliv nánosu trusu.Nedostatky v péči musí posuzovatel zaznamenat do pozice 7“Péče a zdraví. Tyto nedostatky mají vliv na bodové ohodnocení. Pokud je na zvířeti zřejmá celková nedostatečná péče chovatele,nebude takové zvíře posuzováno a na oceňovací lístek se napíše výrok „neklasifikován“ s poznámkou „zvíře pro výstavu zcela nepřipraveno“. Znečištění srsti králíka od moči,prachu nebo z výběhu se trestá v páté respk. šesté pozici podle bodovací stupnice daného plemene. K péči chovatele náleží i čitelné tetování.jak o tom hovoří registrační řád.V době výstavy musí být tetovaní čitelné bez stop po tetovací barvě.Pokud je tetování zcela nečitelné,zůstane králík neklasifikován s poznámkou „nečitelné tetování“ a pokud je králík jinak v pořádku,připíše se na oceňovací lístek i doložka „po opravě tetování chovu schopen“.Drobné závady v tetování,např.převrácená čísla záměna uší a pod. se zaznamenají do pozice 7“Péče a zdraví“.V případě že nelze z tetování identifikovat jedince případně jeho stáří,zvíře je neklasifikováno.Zjistí-li posuzovatel,že totování zcela zjevně neodpovídá stáři králíka,daného jedince neklasifikuje.Každá výše uvedená odchylka od požadavků v oblasti péče,resp. v přípravě králíka na výstavu se trestá srážkou 0,5 bodu. +Uši musejí být řádně vyčištěné,prosté ušního mazu.Do této pozice patří tenké znečištění spodků končetin(nášlapové plochy).Rovněž musejí být vyčištěny pohlavní koutky a vykartáčovaná srst.Drápy králíka musejí být zkráceny tak,aby nepřesahovaly srst,ale aby nedocházelo ke zranění.Drápy musejí být řádně očištěny bez jakéhokoliv nánosu trusu.Nedostatky v péči musí posuzovatel zaznamenat do pozice 7“Péče a zdraví. Tyto nedostatky mají vliv na bodové ohodnocení. Pokud je na zvířeti zřejmá celková nedostatečná péče chovatele,nebude takové zvíře posuzováno a na oceňovací lístek se napíše výrok „neklasifikován“ s poznámkou „zvíře pro výstavu zcela nepřipraveno“. Znečištění srsti králíka od moči,prachu nebo z výběhu se trestá v páté respk. šesté pozici podle bodovací stupnice daného plemene. K péči chovatele náleží i čitelné tetování.jak o tom hovoří registrační řád.V době výstavy musí být tetovaní čitelné bez stop po tetovací barvě.Pokud je tetování zcela nečitelné,zůstane králík neklasifikován s poznámkou „nečitelné tetování“ a pokud je králík jinak v pořádku,připíše se na oceňovací lístek i doložka „po opravě tetování chovu schopen“.Drobné závady v tetování,např.převrácená čísla záměna uší a pod. se zaznamenají do pozice 7“Péče a zdraví“.V případě že nelze z tetování identifikovat jedince případně jeho stáří,zvíře je neklasifikováno.Zjistí-li posuzovatel,že tetování zcela zjevně neodpovídá stáři králíka,daného jedince neklasifikuje.Každá výše uvedená odchylka od požadavků v oblasti péče,resp. v přípravě králíka na výstavu se trestá srážkou 0,5 bodu. 
  
-Zjevné příznaky nemocí musí posuzovatel konstatovat a zaznamenat do příslušné rubriky oceňovacího lístku.Zvýšenou pozornost musí věnovat chorobám přenosným(nakkažlivým) a chorobám dědičným.Přesnou diagnozu nelze však po posuzovateli požadovat, to přísluší jen veterinárnímu lékaři. +Zjevné příznaky nemocí musí posuzovatel konstatovat a zaznamenat do příslušné rubriky oceňovacího lístku.Zvýšenou pozornost musí věnovat chorobám přenosným(nakažlivým) a chorobám dědičným.Přesnou diagnozu nelze však po posuzovateli požadovat, to přísluší jen veterinárnímu lékaři. 
  
 Všeobecně platí pro posuzovatele:  Všeobecně platí pro posuzovatele: 
cesky_strakac_cs.1448513701.txt.gz · Poslední úprava: 2015/11/26 05:55 autor: franta
 
Kromě míst, kde je explicitně uvedeno jinak, je obsah této wiki licencován pod následující licencí: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki